Uczniowie klasy 8a, we wtorek, 10.10.23 r., brali udział w Grze Miejskiej "Poznaj Kopernika". Na trasie wyznaczonych stacji, w miejscach związanych z kulturą Elbląga, rozwiązywali zagadki, poszukiwali, wskazówek i wykonywali różne zadania związane z postacią wielkiego astronoma.W rywalizacji z ośmioma drużynami z innych szkół zajęli zaszczytne II miejsce.Dziękujemy za super zabawę organizatorom - CSE "Światowid"Edyta Leśnikowska
Mistrzowie tabliczki mnożenia
6 października 2023r. uczniowie klas czwartych przystąpili do konkursu matematycznego zorganizowanego z okazji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Czwartoklasiści zmagali się z zestawem 60 przykładów dotyczących mnożenia i dzielenia liczb naturalnych w zakresie 100. Rekordziści wykonali zadanie konkursowe w niespełna 4 minuty. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, zaś laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Alicja Junkier, klasa IVb
II miejsce – Jakub Przygodziński, klasa IVa
III miejsce – Nadia Jasieniewicz, klasa IVc
Sukcesy naszych uczniów :-)
Z radością informujemy, że w minioną sobotę 7 października br. w Markach k/Warszawy na Mistrzostwach Polski Dzieci i Juniorów Młodszych Krzysiu Szostak wraz z partnerką zdobyli podwójny tytuł wicemistrzów Polski i dwa srebrne medale w konkurencji tańców standardowych i latynoamerykańskich.
Żonkile 2023
W kwietniu uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji Żonkile 2023 upamiętniającej 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Organizatorem akcji jest POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Dzieci i młodzież z naszej szkoły na zajęciach wychowawczych wykonały papierowe żonkile - symbole zwycięstwa i niezłomności bohaterek i bohaterów powstania. Uczniowie zapoznali się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Muzeum a także złożyli wiązanki żonkili na dawnym cmentarzu żydowskim w Elblągu przy ul. Brzeskiej zgodnie z hasłem „Łączy Nas Pamięć”.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły
i upowszechnianie czytelnictwa.Z tej okazji nasza biblioteka przygotowała wiele działań mających na celu:
- Promocję biblioteki szkolnej i jej działań,
- podnoszenie poziomu czytelnictwa,
- propagowanie zainteresowania książką,
- zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
- rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,
- integrację środowiska szkolnego, promowanie pracy grupowej.
Program obchodów:
- Sesja zdjęciowa pt. „Przyłapani na czytaniu”.
- Książflix – tablica, na której polecany jest TOP 5 najpopularniejszych tytułów tygodnia.
- Konkurs plastyczny pt. „Ulubiona postać literacka” dla uczniów klas II – IV.
- Konkurs plastyczny „Zakładka do książki” dla uczniów klas V – VIII.
KONKURSY:
Konkurs plastyczny „Ulubiona postać literacka”.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II - IV.
Format i technika prac plastycznych: format A3, technika dowolna.
Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę.
Praca powinna być opisana na osobnej kartce dołączonej do plakatu: Imię i nazwisko autora plakatu, klasa.
Miejsce i termin składania prac konkursowych:
Prace konkursowe należy dostarczyć do 23.10.2023 r. do biblioteki szkolnej.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi: 25.10.2023 r.
Konkurs plastyczny „Zakładka do książki”.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V – VIII.
Format i technika prac plastycznych: format 180 x 50 mm, technika dowolna.
Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę.
Praca powinna być opisana na osobnej kartce dołączonej do plakatu: Imię i nazwisko autora plakatu, klasa.
Miejsce i termin składania prac konkursowych:
Prace konkursowe należy dostarczyć do 23.10.2023 r. do biblioteki szkolnej.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi: 25.10.2023 r.
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Zapraszam!
Marta Leja
„Z Kopernikiem na niedoszły Grunwald!”
3 października klasy 7a i 7b wzięły udział w całodniowej wycieczce „Z Kopernikiem na niedoszły Grunwald!” Uczniowie poznali średniowieczne zabytki Nowego Miasta Lubawskiego, zwiedzili ruiny zamku kapituły chełmińskiej oraz gotyckie piwnice zamku w Lubawie. Wspaniałą atrakcją okazało się wejście na wieżę widokową ścieżką edukacyjno – przyrodniczą w chmurach, a także zjazdy tubingowe na Kurzej Górze. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem na Dylewską Górę – najwyższe wzniesienie na Warmii i Mazurach, zobaczyliśmy także lapidarium - plenerową wystawę polodowcowych głazów narzutowych. Na koniec intensywnego dnia upiekliśmy pianki i kiełbaski na ognisku. Dziękujemy p. Małgorzacie Światkowskiej za organizację i wspaniałe opowieści.
5
Dzień Głośnego Czytania w naszej Szkole
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września.
Celem akcji jest promowanie czytania na głos wśród dzieci i młodzieży, gdyż niesie ona za
sobą szereg zalet takich jak: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację,
uczy samodzielnego myślenia.
Dlatego też, od samego rana słychać było w naszej szkole, jak uczennice klas VIII głośno
czytają dzieciom z pierwszych klas. W tym roku przedstawione zostały fragmenty z książki pt. „Sposób na Elfa” Marcina Pałasza.
Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.
Zapraszam wszystkich czytelników do częstego odwiedzania naszej biblioteki szkolnej!
2
Dzień Chłopaka "W Szkolnym Obiektywie"
Z okazji Dnia Chłopaka, nasze koło reporterskie przeprowadziło sondaż wśród uczennic, który miał na celu obalić stereotypowe myślenie o tym, że tylko chłopcy wykazują duże zainteresowanie dziedzinami, które tradycyjnie są kojarzone z męskimi pasjami ;-)
Był to debiut Kuby, naszego montażysty, oraz szkolnych reporterów, którzy dopiero poznają tajniki dziennikarskiego rzemiosła. Bardzo dziękujemy za Wasze zaangażowanie a wszystkim Chłopcom życzymy wszystkiego najlepszego!
Udział pocztu sztandarowego w obchodach 84 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
84 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. Elbląskie uroczystości upamiętniające to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju miały miejsce 27 września przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. A. Mickiewicza także oddała hołd bohaterom tamtego okresu. Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci i złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władzy i organizacji społecznych.
1
Koncert Charytatywny Diamenty_ROTARY
Rotary Club Elbląg Centrum zaprasza na Koncert „100 lat Disney”, zespołu „Diamenty” który odbędzie się 09 października 2023 roku.
26 września – Europejski Dzień Języków Obcych
Nie od dziś wiadomo, że warto uczyć się języków obcych. Mając tego świadomość kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. W ten sposób chcieliśmy podkreślić znaczenie i rolę jaką w naszym życiu odgrywa znajomość języków, innych kultur i przełamywanie barier.
Uczniowie, między innymi, brali udział w quizach, były piosenki w różnych językach, kahoot i wordwall, projekty, plakaty i rysowanie kredą flag na boisku szkolnym. Wszystkich zainteresowały ciekawostki na temat krajów znajdujących się w Europie. Niektórzy potrafią już powiedzieć dzień dobry i dziękuję w różnych językach. Wiemy dzięki temu, że każde nowe słówko, każda informacja dotycząca innego państwa, pomoże nam w komunikacji z obcokrajowcami, otwierając okno na świat.
Obchody Europejskiego Dnia Języków to już tradycja w naszej szkole. I tym razem był miło spędzony. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć w nim udział i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.
Nauczyciele języków obcych
60
DZIEŃ EMOTIKONA - Wyniki konkursu
W Dzień Emotikona odbył się w bibliotece szkolnej konkurs na rozszyfrowanie tytułów książek w formie emotikonów.
Oto zwycięzcy:
I miejsce: Julia Dołęzka z klasy 8a
II miejsce: Michał Zawada z klasy 7c
III miejsce: Alan Goljat i Natalia Nastaj z klasy 6a
Dziękuję wszystkim za udział w konkursie. Zwycięzcom serdecznie gratuluję!
Marta Leja
DZIEŃ EMOTIKONA
Niby zwykły wtorek, ale upłynął nam pod znakiem buziek, bo to właśnie 19 września obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Dzień Emotikona.
Emotikony to znaczki, które po raz pierwszy zostały użyte w 1982 roku. Znaczki te wyrażają nasze emocje, tworzone są za pomocą znaków interpunkcyjnych. Te żółte minki bardzo często używane w wiadomościach tekstowych, smsach lub w komunikatorach.
Z tej okazji przygotowano gazetkę informacyjną, przedstawiającą historie emotikonów.
W bibliotece szkolnej, Świetliczaki wykonały pracę plastyczną pt. „Moja emotka”
oraz rozwiązały zabawne zagadki. Dodatkowo tego dnia odbył się konkurs na rozszyfrowanie tytułów książek w formie emotikonów.Dzień Emotikona upłynął w atmosferze życzliwości, radości i pozytywnej energii.
Marta Leja
13
Świetliczaki w kropki w bibliotece
Od kilku lat, 15 września obchodzi się International Dot Day - Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy ☺
Z tej okazji w bibliotece szkolnej na Świetliczaków, czekało mnóstwo łamigłówek i zadań z kropką w roli głównej.
Zapraszam do relacji zdjęciowej z obchodów tego święta w naszej bibliotece szkolnej.
2
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku szkolnym Sprzątanie świata- Polska 2023 odbyło się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
Celem tej akcji jest promowanie segregacji odpadów, poszanowania zasobów środowiska, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Podczas tej akcji uczniowie wraz z wychowawcami zbierali odpady znalezione wokół terenu szkoły, na pobliskich ulicach oraz w Parku Kajki. W sumie zebraliśmy kilkanaście worków różnego rodzaju odpadów i śmieci.
Ponadto klasy VIIa i VIIIb wzięły udział w miejskich obchodach 30-tej edycji tego wydarzenia, które odbyły się 15 września w lesie komunalnym Bażantarnia w Elblągu. Zadaniem uczniów było sprzątanie terenu lasu komunalnego Bażantarnia. Uczniowie wzięli również udział w grach i zabawach edukacyjnych oraz warsztatach o tematyce recyklingu m.in. trash art., wystawy las w szkle i beeżuteria.
Jesteśmy dumni, że młodzież Naszej Szkoły swoją postawą i zaangażowaniem w ekologię, pomaga środowisku i swojemu miastu.
„Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. To przecież od nas zależy w jakim środowisku żyjemy i w jakim będziemy żyć!
Beata Gawkowska
„Sprzątanie świata łączy ludzi”
Dnia 15 września 2023 roku uczniowie klasy 7a z wychowawcą, Panią Natalią Dudzińską oraz uczniowie klasy 8b z wychowawcą, Panią Wiolettą Szulaczuk, uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata – Polska 2023. 30. Finał – zorganizowany przez Urząd Miejski w Elblągu – odbył się na terenie lasu komunalnego Bażantarnia.
Siódmo- i Ósmoklasiści – poza sprzątaniem terenu – brali udział w różnorodnych grach i zabawach edukacyjnych oraz warsztatach o tematyce recyklingu. Zajęcia plastyczne oraz wieloformatowa gra planszowa umożliwiły uczniom szybkie i efektywne zapamiętanie przekazywanych treści.
Wyprawę zakończyło wejście na Górę Chrobrego, gdzie – podziwiając panoramę miasta – można było pozwolić sobie na chwilę relaksu w iście wakacyjnym nastroju.
8
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie